Metams bėgant į pabaigą, prasideda pasirengimas korėjiečių kalbos egzaminui TOPIK. Kada vyks TOPIK egzaminas ir kur jį laikyti? Kaip užsiregistruoti? Kaip jam pasiruošti? Naršant internete, atsakymus į šiuos klausimus rasti gali būti sunku. Todėl pakalbinome Vytauto Didžiojo universiteto IV kurso studentę Kristiną Bikauskaitę, kuri pasidalijo savo patirtimi, susijusia su TOPIK egzaminu.
Paskutinius kelis metus per pasaulį nusirito Hallyu banga ir vis daugiau žmonių ėmė domėtis Korėjos kultūra. Tačiau įdomu, kada ir kas paskatino tave domėtis korėjiečių kalba ir kultūra?
Pietų Korėja ir jos kultūra susidomėjau jau gana seniai. Muzikos mokykloje, muzikos istorijos pamokos metu, kalbėjome apie įvairių tautų tradicinę muziką ir instrumentus. Kol kalbėjome apie skirtingas šalis, pastebėjau, jog informacijos apie Rytų Aziją beveik nebuvo. Tai paskatino mane pasidomėti Rytų Azijos instrumentais. Čia ir susipažinau su Pietų Korėja. Jos tradiciniai instrumentai atrodė unikalūs; tradicinė muzika, nors ir turėjo gerai pažįstamus motyvus, išsiskyrė iš kitų ir tai tapo vartais į gilesnį šalies pažinimą. Žingsnis po žingsnio, supratau, jog norint iš arčiau prisiliesti prie kultūros, reikia mokytis ir kalbą.

Seulo „Lotte Tower“ bokštas, 123 aukštas.
Minėjai, jog norėjai į šalį pažvelgti iš arčiau. Ar teko būti Korėjoje?
Taip, Pietų Korėjoje teko būti kelis kartus – tiek mokslo, tiek laisvalaikio praleidimo tikslais. Pirmą kartą į Pietų Korėją išvykau koronaviruso laikotarpiu: nežinomybė tvyrojo ne tik čia, Lietuvoje, bet ir Pietų Korėjoje. Tačiau net ir tokiu laikotarpiu pavyko pakeliauti ir daug ką pamatyti.
Paskutinį kartą, kai buvau Pietų Korėjoje, teko apkeliauti didelį ratą aplink visą šalį. Neišdildomą įspūdį paliko gamta ir kraštovaizdis. Keliaujant galima atrasti įvairius restoranus (kor. 맛집 matjib), kuriuose gaminami delikatesai dar labiau praturtina patirtį.
Iš visos kelionės labiausiai įsiminė Čusoko (kor. 추석) šventė. Tiek pasiruošimas jai, tiek laikas leidžiamas su artimaisiais yra laikomi didele vertybe. Šią vertybę perėmiau ir aš. Praleistas laikas su žmonėmis, kurie tau rūpi, vakarieniavimas kartu, senų ir naujų tradicijų mišinys ir galimybė visą tai matyti savo akimis yra viena didžiausių dovanų, kurias esu gavusi dėka domėjimosi Korėjos kultūra.
Nors po paskutinės kelionės praėjo labai mažai laiko, vos pora mėnesių, tačiau nekantrauju ten sugrįžti ir išbandyti dar daugiau dalykų.
Panašu, jog galimybė nuvykti į Pietų Korėją davė progą pasinerti į kultūrą, o įgyta patirtis pakeitė ir tave pačią. Keliaujant po Korėją, kalba nėra būtina, tačiau bent minimalūs pagrindai gali palengvinti viešnagę. Kada laikei korėjiečių kalbos egzaminą TOPIK ir kokį lygį gavai?
TOPIK egzaminą laikiau Latvijoje, 2022 metų spalio mėnesį. Šiuo metu turiu TOPIK 4 lygį.
Ar buvo sunku surasti informaciją kur laikyti TOPIK egzaminą? Kaip ją suradai?
Surasti informaciją apie TOPIK egzaminą nėra sunku, svarbiausia sekti informaciją, oficialiame TOPIK egzamino puslapyje. Taip pat ir ambasada Rygoje dalijasi informacija apie egzaminą.
Kadangi egzaminas vyko Latvijoje, ar kilo kažkokių sunkumų? Kokiu būdu ten keliavai? Ar buvo lengva susiorientuoti?
2022 metais TOPIK egzaminas vyko Latvijos universitete. Pasiekti pastatą, kuriame laikomas egzaminas yra labai lengva. Pėstute, nuo Rygos autobusų stoties užtrunka apie 12 minučių. Rygos centras taip pat netoli.
Į egzaminą vykau automobiliu, todėl kelionė buvo greitesnė, negu autobusu. Važiavau tą pačią dieną, kurią turėjo vykti egzaminas, bet to nerekomenduoju, nes jis vyksta anksti ryte. Netgi dėstytojai, kurie atvykus atlieka registraciją, buvo nustebę ir sunerimę, jog į egzaminą atvykau tą pačią dieną ir kėliausi 5 valandą ryto.
Pačiame universitete orientuotis yra lengva – visur būna prisegtos nuorodos, kur reikia eiti, taip pat universiteto darbuotojai puikiai šneka anglų kalba.
Mano patarimas – jeigu egzaminas vėl bus laikomas Latvijoje, siūlau, esant galimybei, ten vykti dviem dienom: apsistoti „AirBnb“ ir prieš egzaminą gerai išsimiegoti, nes jis pareikalaus daug energijos.
O kaip praėjo pats TOPIK egzaminas? Kas pasirodė sunkiausia, o kas lengviausia?
TOPIK I egzaminas susideda iš klausymo (40 min.) ir skaitymo (60 min.).
TOPIK II egzaminas turi dvi dalis: pirma dalis – klausymas (60 min.) ir rašymas (50 min.), antra dalis – skaitymas (70 min.).
Aš laikiau ir ruošiausi TOPIK II egzaminui. Laikant egzaminą, buvo labai sunku nuspėti rezultatą. Suklaidino rašymo užduotis, nes nežinojau ar gerai supratau užduotį ir ar gerai ją atlikau, todėl labai nerimavau.
Sunkiausia dalis buvo skaitymas. Pasiklausus draugų, kurie laikė šį egzaminą ir gavo 3, 4 ir 6 lygius, visi įvardino skaitymą, ypač 2 paskutines skaitymo užduotis, kaip sunkiausiai suvokiamas ir pareikalavusias daugiausiai laiko. Atvirai, nemaniau, kad prie jų praleisiu tiek daug laiko. Todėl egzaminą baigiau minutė į minutę – jaučiausi nusivylusi, kai išgirdau, jog reikia atiduoti testus, nes norėjosi daugiau laiko.

2022 m. TOPIK egzamino laikymo tvarkaraštis ir trukmė.
Panašu, jog laiko limitas visuose egzaminuose yra opi problema, tad reikia ne tik gerai pasiruošti, bet ir išmokti tilpti į duotą laiką. Bet kaip tą padaryti? Į ką svarbiausia kreipti dėmesį?
Testui ruošiausi viena, mokiausi iš nusipirktų knygų (pdf ir popierinių versijų), kurios skirtos ruoštis TOPIK II egzaminui. Ten pateikta daug pavyzdinių užduočių ir patarimų, kaip greičiau atrasti atsakymą, į ką atkreipti dėmesį, ir kur galima sutaupyti laiko. Lankiau TOPIK II kursus, kuriuose dirbau ties dažniausiai susiduriamomis užduotimis ir praktikavausi rašymą. Taip pat man padėjo ir tai, jog skaičiau daug korėjietiškos literatūros.
Norint gerai pasiruošti egzaminui, svarbu žinoti kurį egzaminą nori laikyti – TOPIK I ar II. Besimokydama korėjiečių kalbos universitete bei iš draugų gauto grįžtamojo ryšio, supratau, kad gerai sekasi klausymas. Todėl galėjau daugiau dėmesio skirti skaitymui ir ypač rašymui, nes rašymo užduotyse prarandama daugiausiai taškų. Negana to, po truputį sprendžiau praeitų metų užduotis, mokiausi naujų žodžių, skaičiau kitų žmonių atsakymus į užduotis ir ieškojau pasikartojančių tendencijų.

Kristinos naudota mokymosi medžiaga, ruošiantis TOPIK egzaminui.
Pasiruošimas, turbūt, svarbiausia dalis, bet net ir jis neapsaugo nuo netikėtumų. Galbūt buvo kažkas, kas šokiravo (buvo kitaip nei ruošeisi) egzamine?
Siurprizų nebuvo, tačiau egzaminas leido suprasti, jog laikas eina labai greitai. Kaip niekada buvo svarbu gerai pavalgyti ir gerai pailsėti, nes egzaminui einant į pabaigą, buvo labai sunku išlaikyti koncentraciją.
Vis kalbame apie laiką ir, kad jis yra labai svarbi egzamino dalis. Kaip suprantu, jo nepakako?
Taip, pritrūko laiko skaitymo užduotims, tačiau, galbūt, tai mano nepakankamo pasiruošimo kaltė.
Taip pat norėčiau pridurti, jog rašymo užduočiai skirta tik 50 minučių, todėl jeigu žinai, kad esi linkęs rašyti lėtai, siūlau labai rimtai padirbėti su greičiu. Man pasisekė, jog tema, kuria gavau rašyti, buvo lengvai suprantama. Naudojausi juodraščiu pirmai teksto daliai, o vėliau įsibėgėjus pradėjau rašyti į atsakymų lapą – taip sutaupiau laiko ir pabaigus rašymo užduotį, turėjau papildomo laiko perversti lapus ir patikrinti ar nebuvo rašybos klaidų.
Gal turi patarimų, o gal net ir ritualų sėkmei?
Vienas iš patarimų – susidaryti revizijos ir mokymosi planą, nes jis padeda orientuotis laike, stebėti kiek laiko praleidžiama prie tam tikros užduoties. Ir paskutinis patarimas – reikia įsitikinti, jog yra aiški egzamino struktūra. Todėl labai svarbu pasidomėti ir įsigilinti į klausimų modelius ir jų sprendimo strategijas.
Turiu vieną ritualą – miegoti su žodžių ir gramatikos sąrašu pakištu po pagalve, naktį prieš egzaminą, tikiuosi, jog tokiu būdu visi užrašai liks atmintyje. 😊
Iš mūsų pokalbio galima suprasti, jog pasiruošimas egzaminui reikalauja daug darbo, ypač jei nori sulaukti gerų rezultatų, o ir pats egzaminas gali atrodyti gąsdinantis. Ar ketini dar kartą bandyti laimę?
Taip, ketinu laikyti TOPIK egzaminą 2023 metais. Šįkart sieksiu pačio aukščiausio – 6 lygio. Jeigu kažkam reikia studijų bičiulio, ar kyla klausimų, visada galiu padėti ir patarti.
Tavo nuomone, ką suteikia TOPIK egzaminas? Kodėl jį verta laikyti?
Dažnai jo reikalauja stojant į universitetą Pietų Korėjoje, kad patikrinti turimas kalbos žinias ir įvertinti, ar asmuo yra tinkamas studijuoti universite. O turint aukštesnį TOPIK lygį (4-6), galima gauti ir stipendijas. Taip pat TOPIK egzaminas yra reikalingas norint gauti leidimą gyventi Pietų Korėjoje, darbo vizų gavimui vietinėms Pietų Korėjos įmonėms.
Na ir pabaigai, pasidalink savo ateities planais. Galbūt, ketini tęsti studijas Pietų Korėjoje?
Taip, iš tiesų, šiuo metu baiginėju savo bakalauro studijas ir ruošiuosi stoti į magistrą Pietų Korėjoje. Tikiuosi, kad man tai pavyks.
Svarbi informacija!
Šiuo metu, 2023 metų TOPIK egzamino datos dar nėra paskelbtos. Artimiausio egzaminos datos bus skelbiamos 2023 m. pradžioje. Sekite informaciją mūsų puslapyje, nes jame kelsime visą svarbiausią informaciją susijusią su TOPIK egzaminu. Nežinote kaip registruotis? Nerandate kur? Kreipkitės į mūsų studiją ir atsakysime į jums rūpimus klausimus bei padėsime užsiregistruoti į egzaminą.
Jeigu nežinote kuriam TOPIK egzaminui ruoštis, studijos internetiniame puslapyje galite rasti korėjiečių kalbos lygio nustatymo testą. Jis trunka tik 30 minučių, per kurias turėsite puikią galimybę patikrinti savo turimas žinias ir nuspręsti kurį testą jums geriau pasirinkti.
Testą galite atlikti paspaudę čia.